נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

האם רכב חדש פטור מטסט ולכמה זמן ?

רכב חדש

לפי משרד התחבורה כל כלי רכב חדש החל משנת 2016 הינו פטור ממס למשך 3 שנים. במידה ורכשתם רכב חדש (מזל טוב) חשוב שתדעו מה מחכה לכם. עפ"י הודעה של משרד התחבורה כל הרכבים החדשים שנרכשו מהתאריך הראשון לחודש ינואר שנת 2016 אינם צריכים לבצע בדיקת מבחן הרישוי השנתית (טסט) במהלך שלוש השנים הראשונות של הבעלות ברכב, על ידי כך תחסכו את הצורך להגיע למכון הרישוי ולשלם את האגרה ואת העלויות בעת בדיקת המבחן לרכב.

עד לשנת 2016 כל רכב חדש כמו סקודה קודיאק למשל, שהיה בבעלות פרטית אכן היה נדרש לשלם ולבצע בדיקת מבחן בתוך שנתיים בעוד שרכבים מסוג ליסינג נדרשו לבצע בדיקה בכל שנה. עם זאת בעקבות התקנות החדשות שנקבעו ע"י משרד התחבורה כלי רכב מסוג מוניות ואופנועים דו גלגליים אינם נהנים מהפטור וידרשו לבצע בדיקה כשירות ותקינות כבר בסיום שנת הבעלות הראשונה של כלי הרכב שברשותם.

את השיקול למהלך שהוביל להחלטה זו הסביר שר התחבורה ישראל כץ כי "השימוש במערכות אלקטרוניות ממוחשבות המתריעות את הנהג בפני תקלות מצמצם באחוזים ניכרים את החשש בנסיעה בכלי רכב שאינם תקינים ואינם עומדים בתקן ובבטיחות למהלך נסיעה בטיחותי" החלטה זו לדבריו לא תחסוך רק כסף לבעלי הרכבים אלה תמנע את הזמן הדרוש להגעה למכון הרישוי ואת ההמתנה הארוכה לבדיקה וביצוע הבדיקה בפועל, בנוסף החלטה זו תעזור לצמצם ולהפחית את נושא הבירוקרטיה במשרד התחבורה.

רכב חדש

 

האם עדיין נצטרך לשלם אגרת רישוי?

עם זאת ההחלטה על פטור מבדיקת מבחן הרישוי השנתית אינה מבטלת את הצורך לשלם את אגרת הרישוי בכל שנה אשר עומדת על סכום של 1,226 ₪ לרכב במסגרת קבוצת רישוי מספר 1 בשלוש השנים הראשונות של הרכב על הכביש, ומגיעה עד לסכום של 4,725 שקלים לרכבים בקבוצת רישוי מספר 7. בעלי הרכבים החדשים עדיין יאלצו לשלם את אגרת הרישוי אך בשלוש השנים הראשונות אינם יאלצו לבצע את מבחן הכשירות לרכב.

לפי התקנות של האיחוד האירופי כלי רכב חדש שנרכש ועלה על הכביש יידרש לבצע בדיקת מבחן כשירות רק לאחר ארבע שנים. עובדה זו אפשרה למשרד התחבורה בישראל לאפשר להגדיל את הפטור גם במדינת ישראל. על פי משרד התחבורה ברובם הגדול של מדינות אירופה הבדיקה נערכת רק לאחר 3 שנים ולאחר מכן מדי שנתיים עד שהרכב נמצא כ -10 שנים על הכביש, ורק לאחר מכן בדיקת הכשירות מתבצעת בכל שנה באופן רציף.

לאחר בדיקת אנשי מקצוע במשרד התחבורה נמצא כי כלי הרכב אשר נרכשים בשנים האחרונות הם בעלי פליטת זיהום נמוכה יותר, מערכות הרכב משתפרות ואמינות יותר, ונעשה שימוש באמצעי בטיחות מתקדמים והם סובלים מפחות תקלות. בעקבות ממצאים אלו נמצא שאין צורך לבצע בדיקת כשירות לכלי רכב שעלו על הכביש פחות משנתיים. אך עם זאת לפי משרד התחבורה אחוז כלי הרכב החדשים אשר כשירותם נבדקה ונמצאה לקויה היא כה נמוכה שרוב הליקויים שנמצאו יהיו לרוב במערכת התאורה או בצמיגי הרכב.

 

כמה זמן לוקח לבצע טסט לרכב ומה בודקים ?

אז כפי שציינו במידה ורכשתם רכב חדש לאחר התאריך הראשון לינואר 2016 אתם תוכלו ליהנות מהטבת הפטור מבדיקת כשירות הרכב אך לא מהאגרה. ובכל זאת עלינו לדאוג בזמן זה לטפל ברכב לפי מועדי הטיפול שנקבעו ולפי הגדרות יצרן הרכב ולהגיע למבחן הרישוי השנתי שאנחנו מוכנים כמו שצריך. אז מה בעצם עלינו לבדוק כאשר אנחנו מתכוננים לטסט –

למכון הרישוי ישנה רשימה ברורה של דברים שהוא דואג לבדוק ועל הרכב לעמוד בכל אחת מהבדיקות בהצלחה, אז מה עליכם לוודא:

  • בלמים – אחד הנושאים החשובים למהלך הנסיעה שבמידת הצורך ידאגו להציל את החיים שלכם ואת הסובבים שלכם. בעת ביצוע הבדיקה בוחן מטעם מכון הטסט יבצע בדיקה מקיפה של מערכת הבלמים שברכבכם על מנת לוודא שנוזלי הבלמים תקינים ואינם דורשים החלפה.
  • מערכת ההגה והצירים – במהלך הבדיקה הבוחן יבצע בדיקת קשיחות להגה ויפעיל לחץ התנגדות עליו בנוסף יבדקו גם מערכת הצירים.
  • צמיגים – האם הצמיגים תקינים לנסיעה או שהם שחוקים, האם ישנם סדקים, או פגם כגון חורים, הבוחן יבצע בדיקה של כל חמשת הצמיגים כולל הגלגל הרזרבי.
  • כיוון גלגלים – בבדיקה זו על הבוחן לבדוק את כיוון הגלגלים הקדמיים ואת כיוון הגלגלים האחוריים ולוודא שיש איזון בין כל זוג צמידים, במידה וימצא הבוחן שאין איזון בין הגלגלים תידרשו לבצע כיוון פרונט במוסך.
  • לוחית רישוי תקינה – על לוחית הרישוי להיות ברורה ותקינה.
  • מערכת פליטת האגזוז – אגזוז הרכב פולט חומרים רעילים אשר מזהמים את הסביבה, על הבוחנים לוודא שמערכת פליטת הגז היא תקינה ומאושרת לפי התקן.
  • תאורה ואיתותים – על פנסי הרכב הקדמיים והאחוריים להיות תקינים בנוסף לאיתות הימני והשמאלי מקדימה ואחורה.
  • מגבים – אמנם מדובר בפריט שנשמע מזערי אך יש לו חשיבות רבה בעת נסיעה בתנאי החורף ועל הראות שלכם בדרכים, מגבים שאינם תקינים עלולים לסכן את החיים שלכם והסובבים אתכם.

 

כל כמה זמן צריך לעבור טסט לרכב ?

כלי הרכב בישראל מחויבים לעשות טסט אחת לשנה בחודש שבו הרכב נרשם לראשונה למעט מקרים בהם כפי שציינו מדובר ברכב שנרכש לאחר התאריך הראשון לינואר 2016 ואשר יחויב לבצע מבחן רישוי שנתי ראשון ועם זאת לאחר 3 שנים. אך רכבים חדשים אלו אינם יהיו פטורים מאגרת הרישוי השנתית. בנוסף רכב אשר תאריך עלייתו לכביש היא 15 שנים ומעלה יחויב גם לקבל אישור תקינות מערכת בלמים ממוסך מורשה. יש לוודא קבלת האישור לפני ביצוע בדיקת הטסט.

https://www.cmotors.co.il/

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא ביטוחים
ביטוח רכב

אחרי התלבטות לא קצרה הגעתם למסקנה שאתם רוצים לקנות רכב חדש? ואולי זה הרכב הראשון בחייכם? אם כך, חשוב