נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

ראיית מונוויז'ן –  פתרון אידיאלי או סכנה ממשית ?

אותיות ומשקפים

אחד הטיפולים החדשים בעולם האופטיקה הוא ראיית מונוויז׳ן. מדובר בפתרון המאפשר ראייה לטווח קצר בעין אחת וראייה לטווח ארוך בעין השנייה. פתרון זה מסייע בעיקר במקרים בהם אי אפשר לתקן את הראייה לכלל הטווחים, ועדיין קיים רצון להימנע משימוש במשקפיים. על אף החידוש הקיים בו, מדובר בפתרון שאינו מתאים לכל אחד. אז איך זה עובד ולמי זה מתאים? על כך בכתבה הבאה.

 

מונוויז׳ן – למה הטיפול הזה נדרש בכלל?

בשנים האחרונות, ניתוחי לייזר לתיקון הראייה הפכו לפופולריים יותר ויותר בשל קלות התהליך, ההתאוששות הקצרה ויעילות הפתרון. עם זאת, במקרים מסוימים גם ניתוח לייזר לא יכול לתקן את הראייה במלואה. אצל מטופלים מבוגרים, החל מסביבות גיל 40ֿ, עדשת העין הופכת לפחות ופחות גמישה, ועל כן לא מסוגלת להתאים את עצמה לראייה לכל אורך הטווח. הפתרונות המסורתיים לטיפול בבעיה זו עד כה היו שימוש בשני זוגות משקפיים שונים או שימוש במשקפי מולטיפוקל בעלי עדשה מיוחדת המתאימה בחלקה העליון לטווח רחוק ובחלקה התחתון לטווח קרוב. מונוויז׳ן מאפשר למטופל להסיר את המשקפיים לשני המרחקים ולראות טוב הן למרחק קרוב והן למרחק רחוק. עם זאת, מדובר בפתרון שלא מתאים לכל אחד ועל מומלץ להתנסות בראיית מונוויז׳ן באופטיקה מקצועית כמו אופטיקה כרמית – קיבוץ מזרע באמצעות הרכבת עדשות מגע המדמות תיקון מונוויז׳ן.

 

מה החסרונות של טיפול מונוויז׳ן?

על הנייר נשמע שמדובר בפתרון אידיאלי – עין אחת רואה לרחוק, העין השנייה רואה לטווח הקרוב, אין צורך בהרכבת עדשות או משקפיים או התאמת משקפיים שונים למרחקים שונים. עם זאת, חשוב להבין שרוב בני האדם אינן מורגלים לראייה באופן הזה, והמוח האנושי לא תמיד מצליח להסתגל למצב בו חצי מהתמונה המגיעה אליו מתקבלת באופן מטושטש. באופן כללי, המוח שלנו עושה שימוש בשתי תמונות משתי העיניים על מנת ליצור עבורנו תמונה תלת ממדית, ולסייע לנו להעריך מרחקים ומיקומים במרחב. תיקון מונוויז׳ן עשוי לפגוע ביכולת זו אצל חלק מהמטופלים. כמו כן, כאשר אחת העיניים רואה מטושטש לטווח מסוים, גם שדה הראייה שלה מתקצר והדבר מוביל לצמצום שדה הראייה באופן כללי. כמו כן, ביצוע פעולות המבוססות על חוזקה של עין אחת לאורך זמן (כמו קריאה למשל) יכול להוביל לעייפות מוגברת בשלב מוקדם יותר, כיוון שהעומס מופעל על עין אחת בלבד. זאת ועוד, לעיתים כיוון שהטווח מטופל עבור החלקים הקיצוניים (הקרוב והרחוק), לעיתים עשויה להיות בעיה של ראייה בטווח הבינוני.

 

מה חשוב לדעת לפני שפונים לטיפול מונוויז׳ן?

מלבד ההתנסות בשיטה לפני ההחלטה על ביצוע השינוי, כדאי לדעת שהטיפול מומלץ עבור מי שמסוגל להגיע לראיית 6/6 באחת העיניים. עין זו תהווה את העין הדומיננטית ותישאר לראייה למרחוק, בעוד העין השנייה תשמש לראייה מקרוב. כמו כן, חשוב לדעת שגם לאחר טיפול מונוויז׳ן ייתכן שיהיה צורך במשקפיים עבור מצבי קיצון מסוימים כמו נהיגה בלילה או קריאה ממושכת.

 

העין פתוחה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות
מהו מכשיר טנס ובמה הוא מסייע
מהו מכשיר טנס ובמה הוא מסייע?

בשנים האחרונות גוברת התעניינות בשיטות חלופיות לשיכוך כאבים. אחת מהשיטות שצוברת פופולריות רבה היא השימוש במכשיר טנס (Tens). מדובר

דוקטור
איך בוחרים מטפל רגשי?

ההחלטה לטפל בעצמנו אינה פשוטה. אנו יודעים כי נצטרך להתמודד עם כל מה שניסינו לברוח ממנו עד עכשיו ולהדחיק.