נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

מה זה דפיברילטור ומה תפקידו?

לב

מדובר במכשיר שאין סרט או סדרת שקשורה ברופאים אחת שהוא לא מופיע בו, יש כל מיני שלטים שקשורין אליו במעליות ובמקומות בילוי כגון מועדונים

וקניונים והוא מציל חיים. הכירו את הדפיברילטור, או בשמו העברי המפעם.

בואו ונבצע סקירה קצרה בנוגע למכשיר הזה, נבין כיצד הוא עובד, מה הוא בכלל ולמה כלכך חשוב שהוא יהיה במקום נגיש.

 

אז מה אתה הדפיברילטור?

מפעם בשפה העברית או הדפיברילטור הוא בעצם מכשיר המחזיר את קצב הלב לפעולה הסדירה שלו בעזרת שוק חשמלי. בעצם משתמשים בשתי אלקטרודות קרוב ללב, כך שבעת מתן המכה החשמלית יפגע באזור הלב ויחזיר אותו לפעולה סדורה. איך זה עובד בעצם? השוק החשמלי מבצע שיתוק רגעי של פעולת הלב, ככה שלאחר השוק החשמלי הוא יכול לחזור לעבוד כרגיל. הפעולה שמבצע המכשיר דפיברילציה ולרוב משתמשים במכשיר במקרים של פרפור חדרים וסוגים שונים של טכיקרדיה.

 

מה זה פרפור חדרים בכלל?

מדובר בעצם במצב מסכן חיים, חריף במיוחד שבעצם מתקיימת אי סדירות בפעולת הלב ובכך בעצם מתקיימת הפסקה של הפעילות הסדירה של קוצב הלב הראשי שמייצר את אותם הגירויים החשמליים ובכך נעשה אי סדר מכני בפעולות החדרים של הלב. מה שקורה בפועל הוא שלא מסופק דם בצורה סדירה לגוף ובכך מאבדים את ההכרה דבר שעלול להתדרדר לפעמים אפילו למוות.

 

טכיקרדיה

או בשמו בעברית האוץ לב, מדובר במצב של קצב לב העולה על הקצב הנורמלי בזמן מנוחה. אדם מבוגר אמור להיות עם קצב לב של עד 100 פעימות לדקה ואם הוא עולה על כך כנראה שיסבול מטכיקרדיה. ישנן סיבות רבות לעליה של קצב הלב, במקרים שבהם יש בעיה בלחץ הדם והוא צונח ולכן הלב צריך לעבוד בקצב מהיר יותר ומהווה רק אחת מהסיבות. סיבה נוספת יכולה להיות סיבה שקשורה למערכת העצבים ולמערכת האדוקרינית ועוד. ישנם שלושה סוגים של טכיקרדיה הסינוס טכיקרדיה שמקורה בקוצב הלב שבעליה הימנית, טכיקרדיה חדרית שמקורה בחדרי הלב וטכיקרדיה על חרדית שמקורה בעליות.

לכן כפי שאתם מבינים לדפיברילטור חשיבות רבה מאוד ותפקידים רבים בכל מה שקשור לחיים של בני אדם. אנחנו לא יודעים מתי נזדקק לו אבל אנחנו יודעים שלפעמים מדובר במכת החשמל שתציל את החיים שלנו או של הקרובים אלינו ולכן חשוב מאוד להבין בדיוק מה המכשיר, כיצד הוא עוזר לנו ולמה הוא כלכך חשוב ומהפכני בעולם הרפואי. ישנם סיפורים רבים על הצלת החיים של הדפיברילטור, איך הוא החזיר לאנשים את קצב הלב, הציל אותם ונתן להם את הסיכוי המחודש לחיות למרות בעיות הלב שנוצרו. לכן אתם יכולים למצוא כמעט בכל מקום דפיברילטור בדיוק לרגעים הללו. לעוד פרטים מוזמנים להיכנס ולהתרשם: https://met.co.il

 

אוזניות של רופא

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות
דוקטור
איך בוחרים מטפל רגשי?

ההחלטה לטפל בעצמנו אינה פשוטה. אנו יודעים כי נצטרך להתמודד עם כל מה שניסינו לברוח ממנו עד עכשיו ולהדחיק.