מה ההבדל בין מס הכנסה למע"מ?

אם היינו מבצעים סקר רחוב קצר ושואלים אנשים רנדומליים ברחוב מהו ההבדל בין מס הכנסה למע"מ, ייתכן שרבים מהם לא היו יודעים לתת תשובה מדויקת לגבי ההבדל. אמנם שני המונחים עוסקים במיסים שאנו נדרשים לשלם, אך יש ביניהם לא מעט הבדלים. מהם ההבדלים העיקריים בין מס הכנסה ומע"מ?

 

מהו מס הכנסה?

מס הכנסה הוא מס שמשלמים כל העובדים בישראל, בין אם הם עובדים עצמאיים ובין אם הם עובדים שכירים, עבור ההכנסות שלהם. מס ההכנסה בישראל הוא מס פרוגרסיבי – ככל שההכנסות שלכם גבוהות יותר כך תשלמו יותר מס, ולהפך. מס ההכנסה מחולק לפי "מדרגות", כאשר כל מדרגה מייצגת את שיעור המס שיש לשלם עבור כל רמת שכר.

התחום שמקושר הכי הרבה עם מס הכנסה הוא הכנסות מרווחים שמתקבלים מעסק או משכר עבודה, אך אלו הם לא מקורות ההכנסה האפשריים היחידים. יש צורך בתשלום מס גם עבור רווחים שמתקבלים למשל מריביות, מדמי שכירות של נכסים ועוד.

 

מהו מע"מ?

המע"מ (מס ערך מוסף) הוא סוג נוסף של מס, אך הוא מס שמוטל על מוצרים ושירותים שאנו צורכים. זהו מס שמוטל בצורה עקיפה על הצרכנים – כלומר, אתם לא משלמים מע"מ באופן ייעודי עבור המוצרים והשירותים שאתם צורכים, אלא המחיר שבו אתם קונים מוצרים ושירותים כבר כולל בתוכו גם תשלום על המע"מ.

 

מהם ההבדלים העיקריים בין שני סוגי המיסים האלו?

אחרי שעמדנו בקצרה על המשמעות של מס הכנסה ומע"מ, כבר ניתן לעמוד גם על ההבדלים העיקריים שיש ביניהם. מה ההכנסה הוא מס ישיר, שמוטל על ההכנסות של כל עובד בישראל, ואילו המע"מ הוא מס עקיף שמוטל על מוצרים ושירותים שאנו צורכים.

הבדל חשוב נוסף הוא שמע"מ הוא מס אחיד, שהגודל שלו קבוע עבור כל מוצר או שירות שתצרכו (כיום עומד על 17%), ואילו מס ההכנסה הוא מס פרוגרסיבי, שגודלו משתנה בהתאם לגודל ההכנסה שלכם.

 

האם יש דרך חוקית שבה ניתן להפחית מתשלומי מס ההכנסה?

כן, בהחלט! מדינת ישראל מכירה במגוון רחב של מצבים ונסיבות שבהם העובדים בה יהיו זכאים לקבל הטבות שונות במס, וביניהן גם נקודות זיכוי והחזרי מס. מצבים אלו יכולים להיות שינויים במצב התעסוקתי שלכם, במצב הבריאותי שלכם, במצב המשפחתי שלכם, במצב הכלכלי שלכם ועוד מגוון רחב של מצבים.

ככל שיש יותר נסיבות ומצבים שיוכלו להעניק לכם הטבות מס, כך תוכלו לשלם פחות עבור מס ההכנסה שאותו אתם נדרשים לשלם. כל אדם שהוא תושב ישראל זכאי לקבל 2.25 נקודות זיכוי במס, שעליהן נוספות נקודות נוספות שמקבל כל אדם בהתאם למצבו האישי. במידה והמדינה גבתה מכם תשלום מס גבוה מהדרוש, תוכלו לקבל את ההפרש בצורה של החזרי מס!

מע

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram