נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מהי דיסקלקוליה? ואיך משפרים אותה?

ילד קורא

בעוד שאנשים לפעמים מכנים את לקות הלמידה הזו דיסקלקולציה, דיסקלקוליה הוא המינוח המדויק. במילים פשוטות, דיסקלקוליה היא חוסר היכולת של הלומדת או הלומדת להפעיל ידע נרכש בתחום המתמטיקה. אז כיצד משפרים אותה?

ישנן לקויות למידה מסוגים שונים, ביניהן קיימת לקות הלמידה הנקראת דיסקלקוליה. נכון ל-2020, לא ידוע בוודאות עד כמה לקות הלמידה הזו שכיחה, אך בהחלט קיימים מחקרים וסטטיסטיקה בנושא. בעוד שנדמה כאילו לקות למידה זו אינה שכיחה, בפועל קיימים נתונים סטטיסטיים על כ-6% מהחברה ישראלית שאכן לוקים בלקות הלמידה הזו. אז כיצד נשפר דיסקלקוליה מאובחנת אצל ילדים ומבוגרים?

 

כיצד מטפלים בהפרעת למידה דיסקלקוליה?

כשניגשים לטפל בהפרעת למידה כמו דיסקלקוליה, חשוב להבין כי ייתכן שלעולם הלומד יתקשה בהבנת חומרים מתמטיים שונים. במילים אחרות ואולי פשוטות יותר, אכן ניתן לשפר דיסקלקוליה בעזרת תרגילים וטיפים שמתקבלים על ידי פסיכולוג קוגניטיבי ופסיכולוגים בשיטות אחרות, אבל חשוב להבין שהקושי כנראה יהיה קיים בעתיד גם כן.

אין ספק, יהיה ניתן לנצח במובן מה את הקושי הקיים בתחום המתמטי, אבל חשוב לעשות זאת תוך ליווי מקצועי של בעלי מקצוע כמו מורים למתמטיקה אשר מתמחים בבעיות דיסקלקוליה. ישנם כלים לאבחון וטיפול בדיסקלקוליה, בדרך כלל כלים אשר פסיכולוגים מאבחנים משתמשים בהם.

 

אבחון הפרעות למידה ולקויות אצל לומדים ומבוגרים

לאחר שמאבחנים תסמינים ומאפיינים של דיסקלקוליה (דיסלקציה במתמטיקה אצל הילד או אצל המבוגר, למעשה בונים תכנית בהתאמה אישית ללומד. דבר זה עשוי לסייע לו להדביק את הקצב ואת הפער. ואם כבר מדברים על פערים שנוצרים בעקבות דיסקלקוליה, חשוב לזכור שלא כל ילד אשר "פתח" פער בינו לבין חבריו במתמטיקה, הוא ילד שלוקה בלקות למידה זו.

למעשה, בכדי לאבחן דיסקלקוליה, חובה לאבחן פער של שנתיים בין הילד לבין חבריו לכיתה. בעידננו הנוכחי, פסיכיאטרים רבים, פסיכולוגים ורופאים ממהרים לפעמים לאבחן בעיות מסוימות, כשבפועל מוצמד לילד גם טיפול תרופתי. חשוב לזכור, במקרים רבים נין להגיע לתוצאות מעולות בעזרת תרגולים קוגניטיביים, כמו שמומלץ לעשות עם לקות דיסקלקוליה.

 

מדוע חשוב לטפל בדיסקלקוליה?

חשוב להבין כי ברוב הכמעט מוחלט של המקרים, ילדים ואנשים אשר לוקים בלקויות למידה בדרך כלל מפתחים גם רגשי נחיתות. התחושה של היגררות מאחורה היא ממש לא נעימה, במיוחד עבור ילדים. אם אנשים מבוגרים עוד אולי מסוגלים להתמודד עם עלבונות מהחברה, או אולי יודעים להסתיר טוב את חולשותיהם, אצל הילדים התמונה היא אחרת לגמרי.

לדאבוננו, ילדים עשויים להיות אכזריים האחד לשני, מה שיוביל ילדים מוחלשים להיות מנודים. אם לא בפועל, אם לא ינדו אותם חבריהם לכיתה, הם בעצמם עלולים להרגיש תחושת מוחלשות שמתפתחת לתחושת חוסר ערך עצמי, ביטחון עצמי נמוך ורגשי נחיתות. מעבר לכל מה שציינו, חשוב לטפל בדיסקלקוליה גם כי יכולות מתמטיות נדרשות במהלך החיים לא פעם.

בהצלחה, על הכול אפשר לעבוד ולשפר!

ראש וסימן שאלה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא לימודים
מדריך
מסגרות לתעודות: מדריך

עבור אלה המבקשים לאחסן, להציג או לקדם הישגים אקדמיים או אישיים, מסגרות לתעודות הן כלי אידיאלי שיכול להוסיף נופך

קורס פייתון
מה זה קורס פייתון?

פייתון ידועה כשפת תכנות באמצעותה ניתן לקצר מאוד בשורות קוד על מנת להריץ תהליכי פיתוח שונים. הביקוש למתכנתים עם

תלמידה
מכללה או אוניברסיטה?

נכון להיום שוק העבודה תחרותי ביותר והביקוש לעובדים מיומנים גבוה. תואר אוניברסיטאי נדרש למגוון קריירות כגון רפואה, בריאות הנפש