נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

ביטוח סיעודי – זה לא רק הגיל שקובע את זכאותכם

מטפלת סיעודית

אדם סיעודי בהגדרה הינו אדם שלא יהיה מסוגל לבצע בכוחות עצמו פעולות יומיומיות בסיסיות, או שיהיה זקוק להשגחה עקב מצב נפשי הנכנס תחת הגדרה של "תשישות נפש". אמנם, ככל שהגיל עולה אתו עולה גם הסבירות כי תפקודו של האדם ירד. אולם, חשוב לדעת שהגדרת אדם כסיעודי היא לא רק פונקציה של גיל אלא בעיקר של מצב פיזי ומנטאלי.

 

קבלת תמיכה בגין טיפול סיעודי

במידה ואדם הגיע למצב סיעודי ואין באפשרותו לממן את הטיפולים, הוא יכול לקבל סיוע דרך המדינה. הגופים במדינה האחראיים על סיוע לטיפול סיעודי אלו משרד הבריאות, קופות החולים וביטוח לאומי. בנוסף, יש באפשרות כל אדם לרכוש ביטוח סיעודי שיבטיח לו טיפול נאות במקרה שיגיע למצב סיעודי.

 

משרד הבריאות

משרד הבריאות יעניק מימון בסיסי לאשפוז במוסד סיעודי. ראשית, יבדוק המשרד כי האזרח אכן לא מתפקד ומתאים לאשפוז במוסד סיעודי. שנית, יתבצע מבחן הכנסה של החולה ובני משפחתו כאשר בהתאם למבחן יקבע גובה הסיוע הממשלתי וההשתתפות העצמית שהמשפחה תצטרך לשלם.

 

קופות החולים

קופות החולים יספקו שירותי בריאות למבוטחיהם אשר נמצאים במצב סיעודי ובנוסף לכך, מוגדרים כנמצאים במצב מורכב. מצב מורכב משמעותו כי מעבר לקושי בתפקוד סובל החולה ממחלות רקע נוספות המחייבות השגחה רפואית. אלו יכולות להיות, סרטן, מחלות כליה, התמודדות עם פצעי לחץ וכו'. הסיוע יינתן במרפאה או באמצעות צוות ייעודי טיפולי שייתן טיפולי בית בבית המבוטח. על פי חוק "ביטוח בריאות ממלכתי", קופות החולים הם אלו שישאו בהוצאות האשפוז של החולה הסיעודי המורכב. אולם, גם כאן ישנה חובה על המשפחה ועל החולה לשאת בעלויות השתתפות עצמית.

 

חברות הביטוח

חברות הביטוח השונות יעניקו גמלת סיעוד למבוטחים העומדים באחת משתי ההגדרות המכניסות אותם תחת מצב סיעודי:

 

תשישות נפשית 

משמעה בהקשר זה, פגיעה בפעילותו הקוגניטיבית של המבוטח, שינוי לרעה ביכולתו האינטלקטואלית בה נכלל בין היתר: ליקויים בשיפוט ובהבנה וירידה בזיכרון לטווח קצר או ארוך. בנוסף, אי יכולת להתמצא בזמנים ובמקום, דבר הדורש להיות תחת השגחה צמודה רוב שעות היממה. על כל אלו להיקבע על ידי רופא מומחה בתחום.

 

אי יכולת המבוטח לבצע פעולות בעצמו

תפקודו ומצבו הבריאותי של המבוטח ירודים עד רמה בה הוא לא יכול לבצע בכוחות עצמו לפחות 50% של שלוש פעולות לפחות מתוך 6 הפעולות הבאות:

  1. להתלבש ולהתפשט לבד
  2. לקום מהמיטה ולשכב עליה לבד
  3. להתרחץ לבד
  4. אכילה ושתיה
  5. שליטה על הסוגרים
  6. ניידות באופן עצמאי

 

קיימות פוליסות שונות שחלקן מקלות עם המבוטח לעניין הגדרת "סיעודי" וישנן אפשרויות שונות ברכישת ביטוח סיעודי. לבדיקה ומידע נוסף אודות הביטוחים השונים לחצו כאן לאתר הר הביטוח.

זוג מבוגרים מבוטחים

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא ביטוחים
ביטוח רכב

אחרי התלבטות לא קצרה הגעתם למסקנה שאתם רוצים לקנות רכב חדש? ואולי זה הרכב הראשון בחייכם? אם כך, חשוב