נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

איך מוציאים רישיון לעסק?

רשיון עסקי

הקמת עסק חדש מלווה בהתרגשות רבה, אך גם בבירוקרטיה ובהליכים רגולטוריים המעסיקים את בעלי העסק. אחד ההליכים החשובים ביותר בתהליך הקמת העסק הוא הוצאת רישיון עסק, המהווה אישור רשמי מטעם הרשויות לניהול העסק באופן חוקי. במאמר זה נסקור את התהליך לקבלת רישיון עסק בישראל, על שלביו השונים.

 

הליך קבלת ההיתר וחשיבותו על פי חוק

חוק רישוי עסקים התשכ"ח-1968, הינו דבר חקיקה מרכזי המסדיר את נושא הקמת עסקים בישראל. החוק קובע כי עסקים מסוימים, המנויים בצו רישוי עסקים, נדרשים לקבל רישיון על מנת לפעול באופן חוקי. מטרת החוק היא להבטיח כי העסקים עומדים בתנאים ובדרישות בתחומים שונים, כגון בטיחות, תברואה ואיכות הסביבה, ובכך להגן על האינטרסים של הציבור הרחב.

הפעלת עסק ללא רישיון על פי דרישות החוק מהווה עבירה פלילית ועלולה להוביל לסנקציות כגון קנסות ואף סגירת העסק. בעלי עסקים נדרשים להכיר את הוראות החוק הרלוונטיות לתחום פעילותם ולפעול בהתאם, על מנת לקיים את מלוא חובותיהם החוקיות.

על פי החוק

בחינת סיווג העסק וקביעת צורך ברישיון

שלב ראשון בתהליך קבלת רישיון עסק הוא בחינת סיווג העסק וקביעה האם הוא מחויב ברישיון. על פי צו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישוי), התשע"ג-2013, ישנם למעלה מ-200 סוגי עסקים הטעונים רישיון. בין העסקים הנפוצים הנדרשים ברישיון ניתן למנות מסעדות, בתי קפה, חנויות מזון, מספרות, מוסכים ועוד. בעל העסק נדרש לבדוק את סיווג עסקו מול הרשימה ולקבוע האם הוא מחויב ברישיון.

 

איסוף מסמכים נדרשים והגשת הבקשה לרישיון

לאחר שנקבע כי העסק מחויב ברישיון, יש לאסוף את המסמכים הנדרשים ולהגיש בקשה לרישיון לרשות הרישוי המקומית. בין המסמכים הנדרשים:

  • טופס בקשה לרישיון עסק
  • תוכנית עסק
  • אישורים ממשרדי ממשלה רלוונטיים (כגון משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה ועוד)
  • אישורי בעלות או שכירות על הנכס
  • אישור ניהול ספרים ועוד
  • יש להקפיד על מילוי כל הטפסים הנדרשים ולצרף את כל המסמכים הרלוונטיים.

 

ביצוע התאמות ושינויים בהתאם לדרישות הרשויות

לעיתים, על מנת לקבל את אישור הרשויות לרישיון העסק, נדרש בעל העסק לבצע התאמות ושינויים בעסק. כך למשל, ייתכן שתידרש התקנת מערכת כיבוי אש, הנגשה לבעלי מוגבלויות, שיפור תנאי התברואה ועוד. חשוב להיענות לדרישות אלו ולבצע את ההתאמות הנדרשות בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו על ידי הרשויות.

 

המתנה לקבלת אישורים והיתרים מהגופים המאשרים

לאחר הגשת הבקשה לרישיון עסק והשלמת ההתאמות הנדרשות (ככל שישנן), נכנס התהליך לשלב המתנה לקבלת אישורים מהגופים המאשרים. כל סוג עסק נדרש לאישורים מגופים שונים, כאשר האישורים הנפוצים כוללים אישור כיבוי אש, אישור משרד הבריאות (לעסקי מזון), אישור המשטרה (לעסקים הפועלים בשעות הלילה) ועוד. תקופת ההמתנה עשויה להימשך מספר חודשים, בהתאם למורכבות העסק.

 

קבלת אישור זמני ו/או קבוע לרישיון העסק

לאחר המתנה ממושכת וקבלת האישורים מהגורמים הרלוונטיים, מונפק לבסוף רישיון לעסק. במרבית המקרים מדובר תחילה ברישיון זמני, תקף לשנה, שלאחריו ניתן רישיון קבוע. הרישיון מעיד כי העסק עומד בכל הדרישות וההנחיות של הרשויות ומאשר את פתיחתו לציבור הרחב. יש להקפיד על חידוש הרישיון מדי תקופה, בהתאם לסוג העסק, ולהציגו במקום בולט בעסק.

רשיון עסקי

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עסקים
8 יתרונות בספק אינטרנט פרטי

בעידן הדיגיטלי של היום, עסקים ואנשים פרטיים מסתמכים במידה רבה על קישוריות אינטרנט ופתרונות מחשוב ענן כדי לייעל את

מדפסת
איך מזהים בית דפוס איכותי?

בית דפוס הוא בית עסק אשר מטרתו לספק הדפסות מסוגים שונים לצרכי מיתוג, פרסום וצרכים משרדיים ואקדמיים. לבתי הדפוס